Koszty ogrzewania stanowią nie rzadko większą część ponoszonych opłat za eksploatację budynku. Dlatego już na etapie budowy domu, warto zastanowić się na jaką formę ogrzewania chcemy się zdecydować.
Kotły gazowe cieszą się stale rosnącą popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ kotły to zautomatyzowane urządzenia grzewcze, niewielkie i ciche, niskoemisyjne, zapewniające bezobsługowość oraz komfort ciepła w domu.
Zdecydowana większość oferowanych obecnie kotłów gazowych to urządzenia kondensacyjne, których atutem względem kotłów tradycyjnych jest ich wyższa sprawność o co najmniej kilkanaście punktów procentowych. A co za tym idzie do wytworzenie tej samej ilości ciepła przez kocioł kondensacyjny potrzebujemy mniejszej ilości gazu.
Wyróżniamy dwa główne rodzaje kotłów kondensacyjnych: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne.
Kocioł jednofunkcyjny –posiada zasobnik wodny, który ogrzewany jest gazowo. Co daje nam dostęp do ciepłej wody przez cały czas użytkowania kotła. Minusem zdecydowanie w tym przypadku jest potrzebne miejsce na usytuowanie zasobnika wodnego, który jest większych rozmiarów niż sam kocioł.
Kocioł dwufunkcyjny – nie posiada zasobnika wodnego, jego działanie przypomina przepływowy podgrzewacz wody, woda podgrzewana jest tylko w momencie jej poboru. Brak zasobnika to zdecydowanie niższy koszt takiego kotła oraz oszczędność miejsca. Minusem tego rodzaju kotła jest czas jaki jest potrzeby na podgrzanie strumienia wody, jeśli odległość pomiędzy kotłem i punktem poboru.
Zalety ogrzewania kotłem gazowym:
- Oszczędność – obecne piece gazowe to bardzo nowoczesne oraz oszczędne urządzenia o wysokiej sprawności. Wydajność kotłów z roku na rok wzrasta, a to za sprawą stale rozwijającej się technologii
- Bezobsługowość – kotły gazowe to urządzenia praktycznie nie potrzebujące naszej ingerencji, wystarczy podłączyć kocioł do sieci i odpowiednio zaprogramować, resztę robi za nas.
- Niewielki rozmiar – kocioł gazowy to urządzenie przeważnie w niewielkim rozmiarze, stanowi idealne rozwiązanie dla niewielkich domów lub mieszkań
- Czystość – w odróżnieniu od kotłów węglowych, kotły gazowe nie tworzą brudzącego popiołu, a do ogrzania budynku lub wody, nie jest potrzebne paliwo stałe
- Bezpieczeństwo – dzięki zamkniętej komorze spalania kotły kondensacyjne wykluczają możliwość zaczadzenia
Modeli oraz producentów kotłów na rynku jest coraz więcej, dlatego wybór odpowiedniego kotła na potrzeby gospodarstwa domowego może przysporzyć nie małe problemy. Nasi doradcy chętnie pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie.