Jaki związek ma pompa ciepła z fotowoltaiką? Czy to się opłaca i co to właściwie jest pompa ciepła? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem
Co to jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, którego działanie polega na przetwarzaniu energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł (powietrze, woda, grunt) na ciepło, które zostaje użyte do ogrzewania lub chłodzenia budynków oraz do podgrzewania wody użytkowej. Czyli pompa ciepła wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze, idealnie wpasowując się przy tym w ekologiczne trendy.
Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła:
– powietrzne pompy ciepła – to energooszczędne urządzenia grzewcze, typu split (w ich skład wchodzą dwie jednostki). Są dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła: powietrze/powietrze –pompa pobiera ciepło z zewnątrz, przekazując je do wewnątrz budynku. Drugi rodzaj powietrznych pomp ciepła i najchętniej wybierany przez klientów to pompa ciepła powietrze/woda – które przekazują pobrane z zewnątrz ciepło również do ogrzania wody użytkowej.
– gruntowe pompy ciepła – taki rodzaj pomp ciepła ma zazwyczaj najwyższą wydajność, ponieważ pobierają one ciepło z gruntu, który cechuje się najbardziej stałą temperaturą przez cały rok.
– wodne pompy ciepła – najrzadziej stosowany rodzaj pomp ciepła, ze względu na konieczność dostępu do wody przy ich użytkowaniu. Ich działanie polega na poborze ciepła ze zbiorników wodnych, które również cechuje stała temperatura przez większą część roku.
Jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu?
Dla gospodarstw domowych stosuje się przeważnie pompy ciepła powietrzne lub gruntowe, które pobierają ciepło z powietrza (powietrzne) lub z ziemi (gruntowe) transportując je do wnętrza budynku lub do zbiornika ciepłej wody użytkowej.
Główne zalety posiadania pompy ciepła w swoim domu
Nowoczesny sposób ogrzewania
Większość pomp ciepła dostępnych na rynku pozwala nie tylko ogrzewać, ale również chłodzić budynek, dostarczając przy tym ciepłą wodę użytkową, co zapewnia wysoki komfort życia i użytkowania. A przy tym jest to energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu.
Wygodne użytkowanie
Pompa ciepła jest bardzo wygodna w użytkowaniu, zapewnia ciepły dom oraz ciepłą wodę użytkową bez naszej ingerencji, wszystko dzieje się samoczynnie. Nie musimy się także martwić o zakup odpowiedniego uzupełnienia paliwa.
Oszczędność pieniędzy z każdym kolejnym rokiem
Koszty paliw kopalnych z roku na rok rosną, z powodu nieustannie pomniejszających się ich zasobów. Natomiast pompa ciepła pracuje na tyle efektywnie, że oszczędności jakie uzyskamy podczas jej eksploatacji znacznie przekraczają koszty jej zakupu. Dodatkowo łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną stajemy się niezależni energetycznie od naszego dostawcy energii, a produkcja prądu dla naszego gospodarstwa domowego jest niemalże całkowicie darmowa.
Ochrona środowiska
Montaż pompy ciepła w swoim domu sprawia, że nie przyczyniamy się wówczas do emisji gazów cieplarnianych i tym samym do zwiększenia smogu. Łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, nie tylko zmniejszamy koszty jej użytkowania, ale również dbamy o polepszenie jakości powietrza i środowiska naturalnego.
Duże dotacje na instalację i montaż
Wbrew obecnie panującej opinii użycie pompy ciepła może się okazać najtańszym z możliwych sposobów do ogrzania domu oraz wody użytkowej. Dla osób decydujących się na montaż pompy ciepła oraz na własną mikroinstalację fotowoltaiczną dostępne jest dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, z którego można uzyskać nawet do 37 tysięcy złotych zwrotu, wypełniając odpowiedni wniosek w formie elektronicznej.